GTM BİLGİ #3: Google Tag Manager ile Çıkış Popup’ı Nasıl Oluşturulur?

Standard

Günümüzde çoğu internet sitesi sayfayı terk etmeye çalıştığınızda size abone olmanız için bir bülten popup’ı sunmaktadır. Internet üzerinde kullanabileceğiniz bir çok 3. parti araç olsa da bunu Google Tag Manager üzerinden halletmeniz aslında oldukça kolay.

Bu yazıda size Google Tag Manager üzerinden nasıl çıkış popup’ı oluşturulur onu anlatıyor olacağım.Biraz karmaşık gözükse de adımları takip ederseniz hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Kullanacak olduğumuz altyapı Ouibounce’a ait çıkış kararını anlayan bir kod yapısı. Carl Sednaoui tarafından yazılan bu javascript, bize istediğimiz tetikleyiciyi sağlıyor olacak.

 

Adım 1

PhpMyAdmin i kullanarak yeni bir tablo oluşturuyoruz.

select-database-and-create-table

Tablo ismi için newsletter kullanıp aşağıdaki verileri kopyalayıp kaydediyoruz.

create-newsletter-table

 

Adım 2

Bir sonraki adım .php dosyamızı oluşturmak. Verileri alıp database’de saklamak için bu dosyayı kullanacağız. Root kategoride bir dosya oluşturarak aşağıdaki kodları kopyalıyoruz. Adını progress.php olarak değiştirmeyi unutmayın 🙂 Custom HTML etiketimizin içerisinde progress olarak kullandık.

 

Adım 3

Database’e kayıt girebilmemiz için aşağı ki database bilgilerini düzenlemeniz gerekmektedir.

 

Adım 4

Yeni bir tag ekliyoruz ve  Özel HTML Etiketini seçiyoruz.

 

Tetikleyiciyi olarak Tüm Sayfalar ve isMobile‘i hariç bırak şeklinde düzenliyoruz. isMobile‘i hariç bırakma seçeneğini buradaki yazımdan görüntüleyebilirsiniz. Mobil kullanıcılara popup çıkarmak istemeyiz 🙂

 

fireon-where

 

Adım 5

Kodunuzu yayınladıktan sonra kontrol edin. İmleciniz sayfayı kapatma butonuna yaklaştığında tetikleniyor olması gerekmektedir. İsterseniz buradan size uygun seçeneklerle oynayabilirsiniz. Kullanıcı deneyiminde negatif etki yaratmamak adına aggressive modu false olarak değiştirmenizi tavsiye ederim. Bunu oluşturduğumuz Özel HTML etiketi içerisinde bulabilirsiniz.

 

Bülteninize yeni abone kaydı alabilmek için 3. parti bir yazılım kullanmadan GTM üzerinden basitçe bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aman yeni abonelerinize .çok spam gönderimi yapmayın 🙂