#GoogleAnalytics: Mutlaka Kullanmanız Gereken 6 Özellik

Standard

Bu yazıda, müşterilerinizi daha iyi anlamak, verilerin karar vermesini sağlamak, pazarlamanızı artırmak ve satışları artırmak için kullanmanız gereken gelişmiş Google Analytics özelliklerinden bazılarını özetleyeceğim. Bu özelliklerden herhangi biriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için Google Analytics danışmanlarına yatırım yapmak oldukça akıllıca olacaktır.

 

E-Ticaret İzleme

Analytics’in sağlamış olduğu bu özelliği aslında her e-ticaret sitesinin kullanması gereken olmazsa olmaz özelliklerinden biridir. Yeni bir girişimde gereksiz olarak düşünmek ya da mevcut e-ticaret sisteminizden bunun takibinizi yaptığınızı düşünmek daha sonrası için dijital pazarlama kanallarının kullanım stratejisini oluşturmakta ve ürün performansınızı web site verileriniz ile ilişkilendirme de eksik detaylı incelemenize sebep olacaktır.

Bu raporlar aracılığıyla:

  • Ürün performans raporu ürünlerinizden hangisini en iyi sattığını görmenizi sağlar. Burada hangi kanalların belirli bir ürün için satışlarda iyi olduğunu keşfedebilirsiniz. Ayrıca, ürünleri kategorize edebilir ve hangi ürün türünün şirketiniz için en fazla gelir getirdiğini görebilirsiniz.
  • Satış performansı raporu, en çok gelir getirdiğiniz tarihlerin dökümünü verir.
  • Alışveriş ve Ödeme davranışları ile kullanıcıları satın alma döngüsünde izleyebilir, hangi sayfalarla etkileşime girdikleri görüntüleyebilir, verimliliğinizi arttırma adına yapacak olduğunuz web site geliştirmelerinizde kullanabileceğiniz verileri alabilirsiniz.

 

 

Hedef Akışı

Google Analytics’in dönüşüm bölümünde bulunan hedef akış raporu, müşterilerin hedeflerinize ulaşma yönündeki süreçlerini görselleştirmenize olanak tanır.

Rapor kutusunda, düğümler, dönüşüm huninizin adımlarının her birinden hedefiniz için temsil eder. Son düğüm hedefi temsil eder. Herhangi bir düğüme tıklayarak o noktada dönüşüm hunisini terk edenlerin yüzdesini görebilirsiniz. Bu, sitenizin hangi bölümlerinin iyileştirilmesi gerekebileceğini gösterecektir.

Raporda, huni ölçümlerini boyutlara ayıran bir tablo sürümü de vardır. Bu rapordaki satırlardan birine tıklarsanız, trafiğinizin bir bölümünün yolunu vurgulayabilirsiniz. Bu, dönüşüm başarınızın cihaz türüne, trafik kanalına veya yere göre farklı olup olmadığını görselleştirebilmenizi sağlayacaktır.

Hedef akışının nasıl yapılacağı konusunda ayrıca bir makale daha oluşturacağım. Ayrıca satın alma hedefi dışında hangi hedeflerin kullanılmasının faydalı olacağını ve bu hedeflerin adımlarının belirlenmesinde nerele dikkat edilmesi gerektiği konusuna da bahsedeceğim.

 

 

Davranış Akışı

Google Analytics’in davranış bölümünde bulunan davranışsal akış raporu, ziyaretçilerin bir sayfadan diğerine geçtiği yolu görselleştirmenize olanak tanır.Bir yolu tıkladığınızda, trafik bölümünü kolayca görebilirsiniz. Bu, kullanıcılarınızın ayrılmadan önce deneyimlerini anlamanıza olanak tanır.

Bu verileri analiz ederek sitenizdeki potansiyel UX sorunlarını belirlemek, popüler kullanıcı yollarını belirlemek ve web sitenizi kullanıcı için geliştirmek mümkündür.

 

Etkinlikler

Google Analytics’in bir diğer gerçekten yararlı özelliği de etkinlik takibi olmasıdır.Bu, izleme etkinliğine sayfa dışı görünümü yaklaşımı sağlar. Örneğin, aletler, flash, video oyunları ve indirmeleri takip edebilirsiniz. Bu etkinliklerin verisini GTM ile etiketleyip Analytics’den takip edebilirsiniz.

Etkinlikler, video etkileşimleri gibi kategorilere ayrılır ve içeriğinizin gerektirdiği kadar spesifik veya geniş olabilir. Ayrıca, etkinliğiniz için hemen bir parasal değere sahip olmayan işlemlerin yararı ölçmenize olanak tanıyan bir değer atayabilirsiniz.

 

 

Çok Kanallı Huniler

Çok kanallı dönüşüm hunisi raporlarındaki verileri görmek için öncelikle hedefler, e-ticaret veya her ikisini kurmanız gerekmektedir. Google Analytics otomatik olarak doğrudan trafik, görüntülü reklam trafiği, organik ve yönlendirme trafiği gibi kanal grupları oluşturacaktır. Varsayılan ayarları, pazarlama faaliyetlerinizle daha iyi uyacak şekilde özelleştirmeniz faydalı olacaktır.

 

 

Özel Raporlar ve Gösterge Tabloları

Google Analytics’teki özel raporlar, sizin için en kullanışlı verilere basit ve hızlı bir şekilde ulaşmanıza olanak tanımaktadır. 

Özel Gösterge Tabloları, farklı raporların özetlerini aletler gibi tek bir sayfada görüntüleyerek, mülklerinizin performansı hakkında genel bilgi sağlar. Bu, tüm verilerinizdeki korelasyonları ve dağılımları kolayca görmenizi sağlar. Özel raporlarda olduğu gibi, widget’lerinizdeki belirli metrikleri ve boyutları kullanabilirsiniz ve gösterge tablonuzda geçmiş veya gerçek zamanlı verilerin bir karışımını bile seçebilirsiniz.

Daha sonraki yazılarımda Google Gallery’den kullanabileceğimiz raporlar ve belirli metriklere göre kendimize özel rapor oluşturmayı paylaşacağım.

Özel raporlarınızı ve kontrol panallerinizi planlamak için Google şu adımları izlemenizi önerir:

  1. İş hedefi
  2. Stratejileri ve taktikleri belirleme
  3. KPI’ları belirleme
  4. Segmentleri belirleme
  5. Hedef oluşturma

 

 

 

Sonuç olarak Google Analytics aslında tek düzen kullanıldığında sadece aşina olduğumuz değerleri tekrar tekrar görmemizi ya da üzerinde çıkarım yapamayacağımız dataları elimizde tutmamızı sağlamakta. Fakat bunları işleyerek hedef ve planlarınız doğrultusunda iyi yönetmeniz halinde en büyük yardımcınız haline gelecektir.