Sosyal Medya Yönetiminizde Hedef ve Strateji #1

Standard

Kişiler arkadaşları ve ailesi ile bağlantıda kalmak için sosyal medyayı kullanırken işletmeler ürün ya da hizmetlerini tanıtmak için sosyal medya kullanmakta. İşletmeler bu tanıtımlar için piyasada nasıl hedef ve stratejiye sahiplerse aynı şekilde sosyal medya yönetimde bir vizyon ve strateji belirlemelidirler.

Eğer gelişi güzel düzensiz ve bir hedef belirlemeden sosyal medya yönetimi yapıyorsanız sadece vaktinizi boşa harcıyorsunuz demektir. Online varlığınız ve prestijiniz istediğiniz gibi hızlı büyümemesinin yanında takipçilerinizi de müşterilerinize çevirmekte problemler yaşayabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetiminde Hedef Nedir?

Hedefiniz işinizin sosyal medyayla ilgili hedeflerini ana hatlarıyla belirtmelidir. İşinizi tanıtmak için sosyal medyayı nasıl kullanmak istiyorsunuz? Ayrıca, sosyal medyayla ilgili olarak işletmenizin güçlü ve zayıf yanlarını da tanımlamalısınız. Hesaplarınız hali hazırda yeterli seviyede mi ? Hangi alanlar zıplama noktası olarak kullanılabilir?

Hedefinizi kısa, basit ve öz tutun. Bir cümle kullanmak bile yeterli olacaktır. İşiniz ve online prestijiniz büyüdükçe hedefiniz zamanla değişebilir.

Sosyal Medya Stratejisi Nedir?

Sosyal medya stratejiniz, sosyal medya hedefinizi gerçekleştirmek için atmanız gereken adımlardır. Bu plan hedefinizi gerçeğe dönüştürmek için yapmanız gereken temel adımları içermektedir. Sosyal medya stratejinizi oluşturmak oldukça iyi bir araştırma, tecrübe ve bilgi gerektirebilir.Daha fazla takipçi edinmeyi araştırın. Dönüşümü artırmak için daha iyi içerik oluşturmayı öğrenin. Bu konuda yatırım yapmayı düşünüyorsanız uzmanlardan yardım almanız daha etkili olacaktır.

Nelere Dikkat Etmeli?

Sosyal Medya stratejinizi ve hedefini oluştururken sormanız gereken önemli soruları aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

Sosyal medya hesaplarım işletmem hakkında neleri yansıtmalı ?

Bu inanılmaz derecede önemlidir. Sosyal medya profilleriniz genellikle müşterilerin ilk iletişim noktasıdır. Hiç kimse daha önce ziyaret etmedikleri bir yere fiziksel olarak doğrudan gitmez. Bunun yerine öncelikle onları sosyal medyada arayacaklar. Profiliniz eksik, çok kötü değerlendirmeler, uzun yanıt süreleri ve rastgele içerikler varsa, potansiyel müşteriler bunun yerine rakiplerinizden birine gidecek. Hesaplarınızın işletmenizin kalitesini ve özgünlüğünü yansıttığından emin olmalısınız.

Hesaplarımdan 6 ay sonraki beklentim neler ? Nasıl gözükmesini istiyorum ?

Her zaman büyümeye odaklanmalısınız. Bu tarihler içerisinde ne kadar takipçi hedefliyorsunuz? En önemlisi, daha fazla takipçi kazanmak için ne yapacaksınız? Hedefleri belirleyin ve onlara ulaşmak için özel planlar oluşturun.Sosyal medya yönetiminde hedeflediğiniz kullanıcıların markanızla alakalı bir kitlede olduğundan emin olmalısınız.

Beni sosyal medya da öne çıkaracak sadece bana has avantajlarım, ürünlerim, hizmetlerim neler ?

Sorulması gereken en önemli soru. Etkileşimi ve dönüşümü yüksek sosyal medya hesaplarına sahip olmak istiyorsanız, öne çıkmanız gerekiyor. İşletmenizi rakiplerinizden farklı yapan şey hakkında uzun uzun düşünün. Buna karar verdikten sonra, bunu sosyal medya sayfalarınızda netleştirin.

Rakiplerim sosyal medya yönetiminde neler yapıyor?

Rakiplerinizin işlerini nasıl yürüttüğünü bilirsiniz. Ürün ve hizmetleri için ne kadar ücret aldıklarını kar marjlarını dükkan kiralarını… Bunun yanında, sosyal medyayı nasıl kullandıklarını ve stratejilerinde başarılı olup olmadıklarını bilmeniz gerekir. Başarılı oldukları stratejileri taklit edin (özgünleştirmek kaydıyla) ve olumsuz görünen her şeyi not edin.

Müşterilerime daha iyi hizmet vermek için hesaplarımı nasıl geliştirebilirim?

Yeni müşterilere sahip olmak önemli bir hedeftir ancak mevcut olanlarınızı korumak ondan daha önemlidir diyebiliriz. Sosyal medya hesaplarınız işletmenizle ilgili genel bir bakış sağlamalıdır. Ayrıca, eğer sektörünüz buna müsade ediyorsa müşteri hizmetleri için bir platform haline getirilmelidir. Sosyal medyadaki müşteri ile ilgilenmeli ve bir sonuca ulaştırmalısınız. Müşterilerinizin bir sorusu, şikayeti, olduğunda size kolayca yakınlaşabileceğini hissetmeleri gerekmektedir.

Hedeflerimi gerçekleştirmek için ne kadar yatırım yapmalıyım ?

Hayattaki her iyi şey gibi, başarılı sosyal medya hesaplarına sahip olmakta ucuz değildir.En basitinden önemli içeriklerinizi daha fazla kullanıcıya ulaştırmak için bile gönderinizi öne çıkarmanız bir reklam harcaması yapmanız gerekecek. Freelance bir sosyal medya yöneticisi ile ya da bir ajans ile anlaşabilirsiniz. Ya da bünyenize bir grafiker ve bir metin yazarı alıp stratejilerinizi siz yönlendirmek isteyebilirsiniz.Sosyal medya bütçeniz, sosyal medya stratejinizin bir parçası olmalıdır.