Web Sitenizi Yeniden Tasarlamadan Önce Belirlemeniz Gereken Stratejiler

Standard

İkinci yarıyıla girdiğimiz şu dönemde 2018 yılı için web sitenizi yeniden tasarlamak için bütçe ayırıyor olabilirsiniz. Ya da web site projenizi hızlandırarak 2018 yılında yayına almayı düşünüyor olabilirsiniz.

Bu sürece girmeden önce sitenizde geliştirmeniz gerekenlerin bir listesini çıkarmak oldukça faydalı olacaktır. Hedeflerinizi iyi tanımlamak, hangi geliştirmenin sizin için gerekli olduğunu, ne kadar yatırım yapmayı düşündüğünüz ve bu sürecin ne kadar zaman alacağını tanımlamanızda size yardımcı olacaktır.

Bir web site projesini tam anlamıyla bitirmek ve ilk kullanıcı için yayına alabilmek ayrıntılı bir süreç gerektirmektedir. Bu ayrıntıları daha açık bir hale getirebilirseniz süreç daha basit bir hal alacaktır.

Bir takım soruları ele alıp, araştırma yapıp bir liste oluşturmanız bu süreç oldukça iyi bir başlangıç.

web_tasarim_yapilacaklar_listesi

Genel Hedefler

Sitenizi güncellemenizi gerektiren şey/şeyler neler ?

Web sitesinin yeniden tasarlanmasının arkasındaki nedeni anlamak kritik önem taşıyor. Bu, en kritik ihtiyaçlarınızı belirlemenize ve daha sonra hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan doğru paydayı belirlemenize yardımcı olacaktır.

 • İş tanımınız ya da hizmetleriniz değişti ve web siteniz artık sizin işinizi yansıtmıyor mu ?
 • Siteniz tasarım yönünden modası geçmiş bir hal mi aldı ?
 • Sitenizi yazılımsal olarak daha iyi bir hale mi getirmek istiyorsunuz ? -Örnek olarak responsive tasarım’a geçiş-
 • Bir e-ticaret sistemi, blog ya da CMS sistemi entegre etmeyi mi düşünüyorsunuz ?
 • Gezinmeyi kolaylaştırmak ve kullanıcı deneyimini arttırmak için tasarımı ve içeriği daha iyi organize etmeniz mi gerekiyor mu?
 • Web sitenizde güncelleme yapmakta zorluk çekiyor musunuz?

 

Tasarım

Tasarımınızı değiştirdiğinizde sitenizin nasıl gözükmesini istiyorsunuz (benzer mi tamamen farklı mı) ?

Bir çok organizasyon için site tasarımı markalarını ifade etmek için merkezi bir noktada yer almaktadır. Logo kullanımı, renk paleti, görseller, içerik yerleşimi markanın kendini ifade etme şekliniyle ilişkilidir.

Bu sebeple bir değişiklik yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Zira çok fazla değişim markanızdan da kaybetmenize yol açacaktır.

 • Mevcut sitenizin hangi öğeleri kurumsal kimliğinizin içerisinde yer alıyor ? Bunları belirleyin.
 • Geçerli siteniz hakkınızdaki yorumunuz nedir ? Bir liste ile yapın.
 • Kullanıcı deneyimini asla unutmayın! Bazı web sitelerinin diğerlerine göre daha zor kullanımı olduğunu fark etmişsinizdir. Genel kullanıcı kitlenizin web sitenizde aradıkları şeyler neler ? iletişim bilgileriniz mi ? Ürünlerinizi nasıl satın alabilecekleri mi ?  Özel promosyonlarınız mı ? Çalışma saatleriniz mi ? Tasarımınız kullanıcılarınızın bunları bulmasını nasıl kolaylaştırabilir ?
 • Hangi tasarımsal noktalar markanızı etkiliyor ya da farklı bir imaj göstermenize sebep oluyor ?
 • Rakip sitelere göz attınız mı ? Neler hoşunuza gitti ya da yeni tasarımınızda nelerden kaçınmak istersiniz ?

 

İçerik

İçeriğiniz ne sıklıkla ve kimin tarafından güncellenecek ?

Mevcut web sitenizi incelerden içeriğin çoğunun eski olduğunu fark etmeye başladınız. Artık iş tanımınız ya da hizmetleriniz değişti. Veya, hedef kitlenizi geliştirdiniz, fakat müşterilerinize sağladığınız yararlarınızı bu içeriklerde gösteremiyorsunuz.

Günümüzde hızlı gelişen ve değişen teknoloji işletmelerin ana hizmetlerinin kaymasına, genişlemesine ya da tamamen değişmesine sebep olabilmektedir.

Peki bu gelişmeler neticesinde web sitenizde yapacak olduğunuz değişiklikleri kim gerçekleştirecek? Bir uzmana mı danışacaksınız yoksa kendiniz mi gerçekleştireceksiniz ?

 

Fonksiyonellik

Sitenizin tam olarak ne yapması gerekiyor ?

Web sitenizi daha verimli hale getirebilecek entegre edebileceğiniz bir çok fonksiyon mevcut. Bunlardan hangilerini kullanmanız gerekiyor ?

 • Bir fotoğraf albümü? Bir blog sayfası ?
 • Bir iletişim formunuz olacak mı ?
 • E-bülten’iniz için kullanıcı e-postlarını toplamak isteyecek misiniz ?
 • Çevrimiçi ödeme almak ve e-ticaret yapısına bürünmek istiyor musunuz ? Satın al butonundan alışveriş tamamlanana kadar müşterilerinizin sizden beklentileri neler olacak ?
 • Farklı uygulamalar ile platformunuzu desteklemeniz gerekiyor mu (iOS, Android) ?

 

Pazarlama Entegrasyonu

Web sitenizde ürün ya da hizmetinizi pazarlamak için neler planlıyorsunuz ?

Web siteniz sadece tanıtım değil aynı zamanda bir satış ve pazarlama aracıdır. Pazarlama etkinlikleriniz için plan yaparak verimliliğinizi arttırın.

 • Landing Page olarak adlandırılan belirli bir hedef kitleye veya amaca yönelik özel olarak tasarlanmış sayfalar kullanın. ‘Landing Page’lere yönlendirilen kullanıcı mutlaka bir aksiyonla karşılaşır. Bu aksiyon; form doldurmak, video reklam izlemek, bir açıklama okumak veya bir ürün satın almak gibi çok çeşitlendirilebilir. Aksiyonlardaki temel amaç bir geri dönüşüm sağlamaktır.Bu dönüşüm bir form doldurma, bir telefon araması, bir satın alma işlemi olabilir.
 • Fark edilmesi kolay harekete geçirici mesajlar ekleyin.
 • Google Analytics ile sayfalarınızı takip edin.
 • Vaka, başarı hikayesi, infografi gibi uzmanlaşmış içerikler kullanın.